ZABAWY MUZYCZNE LUB MUZYCZNO-RUCHOWE REALIZOWANE W PRZEDSZKOLU
METODA DENNISONA - ZESTAW ĆWICZEŃ
POPRAWIAJĄCYCH SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ DZIECI
Dr Paul Dennison (amerykański pedagog) jest twórcą kinezjologii edukacyjnej. Jest to prosta i skuteczna metoda, wspomagająca naturalny rozwój. Podstawowym jej zadaniem jest integracja myśli i działań ,czyli idealna współpraca umysłu i ciała.
Ta uniwersalna metoda pozwala:
Dr Dennison opracował metodę, mającą na celu zintegrowanie pracy mózgu. Jak wiemy mózg jest narządem symetrycznym, a każda półkula ma inne zadania.
Prawa półkula mózgu jest odpowiedzialna za:
Lewa półkula mózgowa (u osób praworęcznych) odpowiada za:
Dzięki harmonijnej współpracy obu półkul dzieci z łatwością przyswajają sobie nowa wiedzę i umiejętności. Jeśli natomiast występuje brak równowagi między pracą obu półkul, powstają wówczas różnego rodzaju zakłócenia.
Dennison proponuje ćwiczenia, które prowadzą do integracji obu półkul mózgu, czego efektem może być np. poprawa koncentracji.
Działania kinezjologii edukacyjnej powodują dość szybkie i długotrwałe zmiany, poprzez rzeczywiste budowanie powiązań nerwowych w obrębie mózgu i ciała, dzięki czemu uczenie przebiega szybciej, efektywniej, a co istotne bezstresowo.
Proponowane ćwiczenia zajmują niewiele czasu, są odpoczynkiem, a jednocześnie usprawniają ciało, aktywują system nerwowy, podnoszą energię.
Ćwiczenia powinny być stosowane w ciągu dnia, możliwie jak najczęściej w sposób urozmaicony.
RUCHY NAPRZEMIENNE
LENIWE ÓSEMKI DLA OCZU
Stanąć, wyciągnąć przed siebie lewą rękę, zacisnąć pięść, a kciuk skierować do góry, narysować kciukiem w powietrzu znak „położonej ósemki” wodząc oczami za ręką –głowa jest nieruchoma. Ruch zaczynamy zawsze w lewo do góry. To samo powtarzamy prawą ręką, a potem obiema jednocześnie.
SŁOŃ
Wyciągnąć lewą rękę w przód, grzbietem dłoni do góry, głowę położyć na ramieniu wyciągniętej ręki, nogi lekko ugięte, mały rozkrok. Rysujemy w powietrzu obszerne leniwe ósemki (ucho przyklejone do ramienia). Całe ciało prostujemy. Następnie to samo z prawą ręką.
KOŁYSKA
Siadamy na podłodze, ręce lekko uginamy opieramy się z tyłu utrzymując tułów podniesiony. Nogi zginamy w kolanach i podnosimy stopy do góry. Usuwamy napięcie w jednym biodrze potem w drugim, robimy nieduże ruchy nogami.
ROWEREK
Podnosimy ręce i głowę do góry, obejmujemy głowę dłońmi i podtrzymujemy ją. Prawym łokciem dotykamy lewego kolana, potem lewym łokciem prawego kolana, itd. Oddychamy rytmicznie.
11-001 Dywity
ul. Jana Pawła II 6